Birds on Electrogrid

Naujienos

Atsakingas elektros perdavimo tinklų operatorių požiūris išgelbėjo žuvininkų lizdą su jaunikliais

Atsakingas elektros perdavimo tinklų operatorių požiūris išgelbėjo žuvininkų lizdą su jaunikliais

Žurnalo paukščiai 11 Nr. (2011/3) apžvelgėme apie žuvininkų perėjimo atvejus ant žmogaus statinių visame jų paplitimo areale. Lietuvoje 2011 m. žuvininkai sėkmingai perėjo Zarasų r. esančiame gandralizdyje ant vandentiekio bokšto. Lietuvoje tai buvo pirmas fiksuotas veisimosi faktas ant žmogaus statinio. Jau tuo metu turėjome informacijos, kad kaimyninėje Baltarusijos Vitebsko srityje žuvininkai peri ir ant aukštos įtampos elektros perdavimo linijų atramų. Ne vienoje Europos šalyje tai neretai pasitaikantys atvejai. Laukėme kažko panašaus ir Lietuvoje. Tačiau nors mūsų ornitologai ir dairėsi į aukštos įtampos linijas, iki šiol tokių atvejų neaptiko.

Plačiau

Stebėkite gyvai ketvirtąjį pelėsakalių šeimynos sezoną!

Stebėkite gyvai ketvirtąjį pelėsakalių šeimynos sezoną!

Pamėgę stebėti ant Klaipėdos universiteto stogų įsikūrusios paprastųjų pelėsakalių šeimynos gyvenimą, gali ir vėl tai daryti – šeimyna grįžo į inkilą, šiuo metu patelė dar vis deda kiaušinius ir tuo pačiu metu juos peri. Patinas kas kelios valandos atneša patelei sugautą grobį, o kol patelė lesa, jis užsiima kiaušinių šildymu. Pernai šį inkilą sėkmingai paliko šeši jaunikliai, tuo tarpu kai kitos poros vidutiniškai užaugino po tris jauniklius.

Plačiau

Projektą aplankė Europos Komisijos atstovas

Projektą aplankė Europos Komisijos atstovas

2019 m. kovo 12-13 d. Lietuvoje lankėsi Europos Komisijos atstovas Santiago Urquijo Zamora, kuris kartu su projekto monitoringo eksperte Viktorija Maceikaite susitiko su projektą įgyvendinusių organizacijų -Lietuvos ornitologų draugijos ir AB „Litgrid“, darbuotojais. Susitikimo metu buvo pristatyti projekto pasiekimai, taip pat buvo aptartas ilgalaikis įdiegtų priemonių aukštosios įtampos perdavimo tinkluose poveikis paukščiams ir ateities planai. Vėliau svečiai turėjo progą aplankyti vieną iš projekto regionų – teritorijas Aukštaitijos regione: Kretuono ežero bei Salako apylinkės, kur buvo įdiegtos laidų matomumą didinančios priemonės ir dirbtinės lizdavietės paprastiesiems pelėsakaliams. Prieš tai aplankyti Vilniaus m. apylinkėse, šalia Trakų Vokės įrengti inkilai, kuriuose pelėsakaliai peri jau ne vienerius metus. Čia taip pat apžiūrėtos įdiegtos paukščių apsaugos priemonės, siekiant apsaugoti juos nuo trumpo elektros jungimo.

Plačiau

Tikrinant linijas rasti žuvę paukščiai

Tikrinant linijas rasti žuvę paukščiai

Rugsėjo-spalio mėnesiais po elektros linijomis ar šalia jų rasta iš viso 55 žuvę paukščiai. Spalio mėnesio gale masiškai migravo strazdai. Šiemet rasta mažiau žuvusių dirvinių sėjikų nei pernai metais. Galbūt dėl sausų metų dėl kurių nebuvo gausių sankaupų šiaurės Lietuvoje.

 

Plačiau

Estijoje pasaulinio gulbių simpoziumo metu pristatyti projekto rezultatai

Estijoje pasaulinio gulbių simpoziumo metu pristatyti projekto rezultatai

Estijoje Tartu mieste spalio 15-19 dienomis vyko 6-ais gulbių simpoziumas. Simpoziume dalyvavo apie 60 dalyvių iš įvairių įvairiausių pasaulio šalių. Dalyviai nuo Kinijos iki JAV pristatė naujausius tyrimus ir darbus tiriant ir saugant 8 gulbių rūšis. Didelis dėmesys buvo skirtas gulbių apsaugai jų veisimosi, laikino apsistojimo ir žiemojimo vietose. Lietuvos ornitologų draugijos atstovas Julius Morkūnas pristatė LOD nuveiktus darbus siekiant pagerinti gulbių žiemojimo sąlygas Kauno mieste. Buvo pristatytos projekto veiklos siekiant sumažinti šių paukščių žūtį dėl atsitrenkimų į oro perdavimo linijas gulbių žiemojimo vietoje. Buvo pristatyti LOD ir Litgrid darbai įvykdyti Kauno mieste didinat  oro linijų vizualizaciją.
 
 

Plačiau

Pažintinė išvyka Pietų Lietuvoje ir Žuvinto apylinkėse

Pažintinė išvyka Pietų Lietuvoje ir Žuvinto apylinkėse

2018 m. rugsėjo 19 d. Lietuvos ornitologų draugija organizavo pažintinę išvyką Pietų Lietuvoje ir Žuvinto apylinkėse. Išvykos dalyviams buvo pristatyta 2014-2018 m. Lietuvos ornitologų draugijos kartu su aukštos įtampos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriumi AB „Litgrid“ įgyvendinamo projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ LIFE13 BIO/LT/001303 (toliau – Projektas) praktinių, paukščių apsaugai skirtų veiklų, rezultatai. Išvykoje dalyvavo žiniasklaidos atstovai, komunikacijos ir viešinimo specialistai. LR Energetikos ministerijos, AB "Litgrid" įvairių sryčių specialistai.

Plačiau

Kaip sekėsi paprastiesiems pelėsakaliams perėti 2018 metais?

Kaip sekėsi paprastiesiems pelėsakaliams perėti 2018 metais?

Pagaliau visi 500 inkilų paprastiesiems pelėsakaliams atsidūrė jiems skirtose vietose ant aukštos įtampos atramų visoje Lietuvos teritorijoje. Lietuvos ornitologų draugijos tyrėjai patikrino visus inkilus iškeltus iki perėjimo sezono pradžios. Ir vėl galime pasakyti, kad pasiektas naujas inkilų užimtumo rekordas. 

Plačiau

BirdLife atstovai apžiūrėjo projekto teritoriją šalia Kretuono ežero

BirdLife atstovai apžiūrėjo projekto teritoriją šalia Kretuono ežero

Š.m. liepos 24-26 dienomis Lietuvoje lankėsi tarptautinės paukščių apsaugos organizacijos – Birdlife International, Europos ir Centrinės Azijos biuro atstovai.  Nuo 1994 m. Lietuvos ornitologų draugija Lietuvoje atstovauja Birdlife International asocijuoto partnerio teisėmis, aktyviai prisideda prie Birdlife organizuojamų iniciatyvų bei politikos formavimo.

Plačiau

Projektas pratęstas iki š.m gruodžio pabaigos

Projektas pratęstas iki š.m gruodžio pabaigos

Bendrai su AB „Litgrid“ vykdomo ES aplinkos finansinės programos LIFE+ finansuojamo projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“, Nr. LIFE13 BIO/LT/001303 įgyvendinimo laikotarpis, gavus Europos Komisijos pritarimą, pratęstas penkiems mėnesiams, projekto pabaiga - 2018 m. gruodžio 31 d.
 
 
 

Plačiau

Vilniuje vyko tarptautinis seminaras “Paukščių apsaugos priemonės ir patirtys elektros perdavimo tinkluose”

Vilniuje vyko tarptautinis seminaras “Paukščių apsaugos priemonės ir patirtys elektros perdavimo tinkluose”

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kartu su vieninteliu Lietuvoje elektros tinklų operatoriumi AB „Litgrid“ birželio 28-29 dienomis organizavo tarptautinį seminarą “Paukščių apsaugos priemonės ir patirtys elektros perdavimo tinkluose”, kurio tikslas – pristatyti nacionalinius pasiekimus bei pasidalinti tarptautine patirtimi mažinant paukščių žūtis elektros tinkluose. Renginyje be LOD atstovų dalyvavo ir patirtimi dalinosi Portugalijos, Bulgarijos, Belgijos, Vokietijos, Švedijos, Baltarusijos ir kitų Europos šalių įvairiose institucijose dirbantys ornitologai, elektros tinklų operatoriai, paukščių apsaugos priemonių gamintojai. Šis seminaras – viena iš ES LIFE+ programos finansuojamo projekto  „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ baigiamųjų veiklų. Projektas baigiasi šiemet, todėl tai buvo puiki galimybė tarptautinę auditoriją supažindinti su realiais jo pasiekimais bei pasidalinti Lietuvoje įgyta patirtimi.

Plačiau

Tarptautiniame seminare bus aptariami paukščių apsaugos gerinimo elektros perdavimo tinkluose klausimai

Tarptautiniame seminare bus aptariami paukščių apsaugos gerinimo elektros perdavimo tinkluose klausimai

Lietuvos ornitologų draugija kartu su vieninteliu Lietuvoje elektros tinklų operatoriumi AB „Litgrid“ birželio 28-29 dienomis organizuoja tarptautinį seminarą “Paukščių apsaugos priemonės ir patirtys elektros perdavimo tinkluose”, kurio tikslas – pristatyti nacionalinius pasiekimus bei pasidalinti tarptautine patirtimi mažinant paukščių žūtis elektros tinkluose. Renginyje dalyvaus ir patirtimi dalinsis Portugalijos, Bulgarijos, Belgijos, Lenkijos, Vokietijos ir kitų Europos šalių elektros perdavimo tinklų operatoriai, paukščių apsaugos priemonių gamintojai, ornitologai ir mokslininkai.

Plačiau

LOD svečiavosi LRT laidoje „Laba diena Lietuva“

LOD svečiavosi LRT laidoje „Laba diena Lietuva“

Lietuvos televizijoje (LRT) laidoje „Laba diena Lietuva“ buvo parodytas visuomenei reportažas apie vieną iš projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ veiklų, skirtų pelėsakalių populiacijai pagerinti. 

LOD darbuotojas ornitologas Marius Karlonas papasakojo apie retuosius paukščius, inkilus skirtus pelėsakalių populiacijai pagausinti, tai pat pristatė  paukščių apsaugos priemones, kurios diegiamos aukštosios įtampos oro linijų tinkle.

 

Plačiau

Įvyko ketvirtasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

Įvyko ketvirtasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

2018 m. gegužės 29 d. Vilniuje įvyko ketvirtasis projekto stebėsenos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo projekto partnerių – LOD ir AB „Litgrid“, bei LR Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir AB „Elektros skirstomųjų tinklų“ atstovai.
 
Posėdžio metu buvo pristatyta projekto veiklų įgyvendinimo pažanga, 2017 m. projekto veiklų monitoringo ataskaitą pristatė projekto asistentas LOD direktorius Liutauras Raudonikis ir projekto vadovė Justina Liaudanskytė-Mažulė, projekto apsaugos veiklų 2017 m. veiksmingumo stebėsenos rezultatai. Projekto apsaugos veiklų 2017 m. veiksmingumo, žuvusių paukščių po aukštos įtampos elektros laidais, gandrų mirtingumo nuo elektros iškrovos ant aukštos įtampos elektros oro perdavimo linijų stebėsenos rezultatus pristatė projekto biologas-ekspertas Marius Karlonas, o pelėsakalių perėjimo užimtumo ir sėkmingumo ant aukštos įtampos elektros oro perdavimo linijų atramų duomenis – projekto biologas-ekspertas Julius Morkūnas.

Plačiau

„Paukščių apsauga ir elektros perdavimo tinklai“

„Paukščių apsauga ir elektros perdavimo tinklai“


Leidinį parengė Lietuvos ornitologų draugija (LOD). Kviečiame susipažinti.
 
Leidinys parengtas Lietuvos ornitologų draugijai kartu su partneriu AB „Litgrid“ įgyvendinant projektą „Paukščių
apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (Nr. LIFE13 BIO/
LT/001303). Projektą finansuoja Europos Sąjungos aplinkos finansinis mechanizmas „LIFE+“, LR aplinkos ministerija
ir projekto partneriai.

Plačiau

500 daug ar mažai?

500 daug ar mažai?

Dar neseniai nykstančių rūšių kategorijai priskirto vieno mažiausių Lietuvoje perinčių sakalų – paprastojo pelėsakalio (Falco tininculus) perinti populiacija, šiuo metu atsigauna. Šie paskutinių metų pokyčiai vyksta dėka Lietuvos ornitologų draugijos kartu su AB „Litgrid“ vykdomo projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (Nr. LIFE13 BIO/LT/001303), kurį finansuoja Europos Sąjungos aplinkos finansinis mechanizmas „LIFE+“, LR aplinkos ministerija ir projekto partneriai.  Per kelis metus šių sakalų populiacija pagausėjo daugiau nei 500 individų!

Plačiau

Tiesioginė transliacija iš pelėsakalių lizdo

Tiesioginė transliacija iš pelėsakalių lizdo

Klaipėdoje, LIFE "Birds on Electrogrid" projekto („Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose) metu iškeltame inkile keli metai iš eilės sėkmingai peri paprastasis pelėsakalis. Filmuojamas inkilas yra iškeltas ant Klaipėdos Universiteto pastato, kur šie paukščiai reguliariai jiems iškeltuose inkiluose peri daugiu kaip 5 metus. Jau antrus metus iš eilės yra galimybė visiems tiesiogiai stebėti pelėsakalių šeimos gyvenimą iš arti. Šį pavasarį šeimininkai įnkile įsikūrė balandžio pabaigoje. Šiuo metu patelė dar vis deda kiaušinius ir tuo pačiu metu juos peri. Patinas kas kelios valandos atneša pateliai sumedžiotą pelėną, o kol patelė lesa jis užsiima kiaušinių šildymu. Praėjusiais metais ši šeimyna sėkmingai užaugino 3 jauniklius.

Plačiau

Projekto numatytas paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros perdavimo tinkle artėja prie pabaigos

Projekto numatytas paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros perdavimo tinkle artėja prie pabaigos

Siekiant sumažinti paukščių žūtis dėl trumpojo jungimo, atsitrenkimų į laidus skaičių  bei gerinant pelėsakalių veisimosi sąlygas,  AB LITGRID 2017 metais tęsė ES aplinkos finansinio instrumento LIFE+ projekte „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ Nr. LIFE13 BIO/LT/001303 numatytų priemonių diegimą. 

Plačiau

Tikrinant elektros perdavimo linijas rastos žuvusios kurapkos

Tikrinant elektros perdavimo linijas rastos žuvusios kurapkos

Projekto metu, 2017 m. spalio – 2018 m. balandžio laikotarpiu tikrinant aukštos elektros įtampos linijų atkarpas įvairiuose Šiaurės ir Vidurio Lietuvos vietose, rastas 51 žuvęs paukštis (18 rūšių). Daugiausia jų tarpe buvo dirvinių sėjikų (8) ir paprastųjų pempių (7). Tai gausias sankaupas laukuose rudens metu sudarantys sparnuočiai.  

Plačiau

Pelėsakaliai jau prie inkilų

Pelėsakaliai jau prie inkilų

Dideliais žingsniais atėjęs pavasaris kartu su savimi pakvietė ir projekto metu iškeltų inkilų gyventojus suskubti ir užsiimti perėjimo vietas. Pirmieji pelėsakaliai ant aukštos įtampos elektros perdavimo atramų pritvirtintuose inkiluose buvo stebėti jau kovo 21 dieną Klaipėdos rajone.

Plačiau

Išleistas 2018 metų projekto kalendorius – „Skirtingų pasaulių sandūroje“

Išleistas 2018 metų projekto kalendorius – „Skirtingų pasaulių sandūroje“

Naujiesiems, 2018 metams, kaip ir ankstesniais metais, išleistas tris paskutinius mėnesius apžvelgiantis projekto sieninis kalendorius „Skirtingų pasaulių sandaroje“.

Kalendorius bus išplatintas visoms suinteresuotoms projekto tikslinėms grupėms ir institucijoms. Lietuvos ornitologų draugijos nariai kalendorių galės pasiimti Visuotinio draugijos narių susirinkimo metu arba Lietuvos ornitologų draugijos sekretoriate (prieš atvykstant prašome informuoti tel. nr.: 8 (5) 2130498).

Plačiau

Įvyko trečiasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

Įvyko trečiasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

2017 m. lapkričio 15 d. Vilniuje įvyko trečiasis projekto stebėsenos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo projekto partnerių – LOD ir AB „Litgrid“, bei LR Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir AB „Elektros skirstomųjų tinklų“ atstovai. 

Posėdžio metu buvo pristatyta projekto veiklų įgyvendinimo pažanga, 2016 m. projekto veiklų monitoringo ataskaitą pristatė projekto asistentas LOD direktorius Liutauras Raudonikis ir projekto vadovė Justina Liaudanskytė, projekto apsaugos veiklų 2016 m. veiksmingumo stebėsenos rezultatai. Projekto apsaugos veiklų 2016 m. veiksmingumo, žuvusių paukščių po aukštos įtampos elektros laidais, gandrų mirtingumo nuo elektros iškrovos ant aukštos įtampos elektros oro perdavimo linijų stebėsenos rezultatus pristatė projekto biologas-ekspertas Marius Karlonas, o pelėsakalių perėjimo užimtumo ir sėkmingumo ant aukštos įtampos elektros oro perdavimo linijų atramų duomenis – projekto biologas-ekspertas Julius Morkūnas.

Plačiau

Pelėsakalių perėjimo sezono apžvalga ir inkilų užimtumas 2017 metais

Pelėsakalių perėjimo sezono apžvalga ir inkilų užimtumas 2017 metais

Pelėsakaliai Lietuvoje nėra labai įprasta perinti rūšis, šalies populiacija iki projekto pradžios buvo vertinama 150-300 perinčių porų. Projekto metu yra numatyta paprastiesiems pelėsakaliams iškelti 500 inkilų, 2017 metais jau buvo iškelti 445 inkilai. 

Inkilų užimtumo tikrinimas buvo atliekamas nuo birželio vidurio iki liepos pabaigos ar net rugpjūčio pradžios, intensyviausiu jauniklių auginimo metu. Šiemet daugiau ne įprastai buvo vėlyvų vadų. Paprastai pelėsakaliai perėti pradeda balandžio pabaigoje, bet šiemet daugiau porų suvėlavo ir perėti pradėjo tik gegužės mėnesį. Todėl tikrinimo metu buvo matomi jau ir apsiplunksnavę jaunikliai arba dar patelės šildančios mažus jauniklius. Kai kuriose vietos, kur galimas didesnis inkilų užimtumas, inkilai tikrinami po du kartus. Nes pirmos apskaitos metu galima ir nepastebėti vėlai perinčios patelės, tuo tarpu po kelių savaičių jaunikliai jau būna ūgtelėję ir matomi pro inkilo landą. Apie inkilo užimtumą išduoda priekinė inkilo sienelė, kai ūgtelėję jaunikliai išmatomis nudažo ją baltais dryžiais. Todėl užimtus inkilus galima pastebėti iš tolo, kai kada pavyksta suskaičiuoti ir juose esančius didesnius jauniklius.

Plačiau

Filmas „Skirtingų pasaulių sandūroje" jau DVD kompaktiniame diske

Filmas „Skirtingų pasaulių sandūroje" jau DVD kompaktiniame diske

Lietuvos ornitologų draugija, įgyvendindama projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ sukūrė filmą „Skirtingų pasaulių sandūroje" ir išleido DVD kompaktinius diskus, kuriame pristatoma paukščių žūčių prie aukštos įtampos elektros perdavimo tinklų problema, apžvelgiamos projekto veiklos ir įgyvendintos paukščių apsaugos priemonės. Patrauklus, vizualiai malonus ir plačiai prieinamas filmas yra puikus informacijos šaltinis plačiajai visuomenei apie šio projekto įgyvendinimo metu sprendžiamas problemas. Filmas plačiai prieinamas ir internetu, Lietuvos ornitologų draugijos Youtube kanale.

Plačiau

Pelėsakalių inkilų užimtumo patikra įsibėgėjo

Pelėsakalių inkilų užimtumo patikra įsibėgėjo

Projekto metu „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ viena iš veiklų buvo, pagerinti perėjimo salygas paprastiesiams pelėsakaliams. Tam tikslui visoje Lietuvoje yra numatyta ant aukštos įtampos atramų iškelti virš 500 inkilų pelėsakliams.

Plačiau

Parengta projekto „Ex-ante ir ex-post projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsenos“ ataskaita (I-II)

Parengta projekto  „Ex-ante ir ex-post projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsenos“ ataskaita (I-II)

Parengta projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303) D2 veiklos „Ex-ante ir ex-post projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsenos“ ataskaita (I-II), kuri patalpinta svetainės projekto dokumentų rubrikoje http://www.birds-electrogrid.lt/lt/life-projektas/projekto-dokumentai/ 

Plačiau

Stebėkite pelėsakalių transliaciją

Stebėkite pelėsakalių transliaciją

Klaipėdoje, projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303) metu iškeltame inkile keli metai iš eilės sėkmingai peri paprastasis pelėsakalis. Filmuojamas inkilas yra iškeltas ant Klaipėdos Universiteto pastato, kur šie paukščiai reguliariai jiems iškeltuose inkiluose peri jau 5 metus. Šiemet yra galimybė visiems tiesiogiai stebėti pelėsakalių šeimos gyvenimą iš arti. Šį pavasarį šeimininkai inkilą, tikriausiai dėl šalto pavasario užėmė labai vėlai, tik gegužės pabaigoje. Šiuo metu patelė dar vis deda kiaušinius ir tuo pačiu metu juos peri. Patinas kas kelios valandos atneša pateliai sugautą grobį, o kol patelė lesa jis užsiima kiaušinių šildymu.

Plačiau

Projektas pristatytas LIFE 25-mečio renginyje

Projektas pristatytas LIFE 25-mečio renginyje

Socialinių mokslų kolegijoje įvykęs Aplinkos ministerijos kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra organizuotas informacinis renginys „LIFE mugė/LIFE 25“ sulaukė virš 130 dalyvių. LIFE programos 25-mečio proga sveikinimo žodį tarė Aplinkos ministras Kęstutis Navickas, kuris ragino aktyviau rengti LIFE paraiškas klimato kaitos mažinimo ir aplinkos politikos valdymo tobulinimo srityse.

Plačiau

Projekto filmas parodytas per nacionalinę televiziją

Projekto filmas parodytas per nacionalinę televiziją

Praėjusį šeštadienį (2017 m. gegužės 13 d.) projekto filmas "Dviejų pasaulių sandūroje" buvo parodytas "LRT Kultūra" kanalu transliuojamoje laidoje "Pradėk nuo savęs". Ši laida - tai gamtai neabejingiems žmonėms žinomos žurnalistės D. Juočerytės projektas, kuriame apžvelgiamos dvi bendruomenių veiklos sritys – ekologija ir etnokultūra. Šįkart laidoje parodyta Lietuvos ornitologų draugijos buriama ornitologų bendruomenė, apzvelgiamos kai kurios visuomeninės paukščių globos ir apsaugos iniciatyvos.

Plačiau

Sukurtas projekto filmas „Skirtingų pasaulių sandūroje“

Sukurtas projekto filmas „Skirtingų pasaulių sandūroje“

Lietuvos ornitologų draugija, įgyvendindama projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ sukūrė filmą, kuriame pristatoma paukščių žūčių prie aukštos įtampos elektros perdavimo tinklų problema, apžvelgiamos projekto veiklos ir įgyvendintos paukščių apsaugos priemonės. Patrauklus, vizualiai malonus ir plačiai prieinamas filmas yra puikus informacijos šaltinis plačiajai visuomenei apie šio projekto įgyvendinimo metu sprendžiamas problemas.

Plačiau

Gulbių krauju pažymėtas vasario 16-osios minėjimui skirtas renginys Kaune

Gulbių krauju pažymėtas vasario 16-osios minėjimui skirtas renginys Kaune

Vasario 16-oji – itin svarbi diena Lietuvos istorijoje, kurią be jokios abejonės turime paminėti, tačiau Kauno mieste VŠĮ “Vandens turistai” organizuotas ir Lietuvos valstybės atkūrimui skirtas baidarių žygis buvo paženklintas gulbių krauju.

Nemažai gamtinės pramogos mylėtojų dalyvavo organizuotame šventiniame plaukime baidarėmis Nemuno atkarpoje nuo hidroelektrinės iki Aleksoto tilto, kur šią žiemą laikosi maždaug 1100 gulbių, tūkstančiai ančių bei kitų vandens paukščių. Šio plaukimo metu, tik pasirodžius baidarėms, daugelis vandens paukščių paniškai išsigando ir pakilo skrydžiui.

Plačiau

Danijoje nufilmuota kaip į elektros laidus atsitrenkia ir žūsta gulbės

Danijoje nufilmuota kaip į elektros laidus atsitrenkia ir žūsta gulbės

Šių metų sausio mėnesį Danijos žiniasklaidoje buvo paskelbta filmuota medžiaga, kurioje matosi kaip gulbės atsitrenkia į elektros perdavimo linijos laidus ir žūsta, ar patiria labai sunkius sužalojimus. Danijos žiniasklaidoje šis atvejis buvo plačiai nušviestas ir sulaukė stiprios visuomenės reakcijos, nes gulbė nebylė šioje šalyje yra saugoma paukščių rūšis ir daugelio žmonių yra mylima ne tik dėl didingos išvaizdos, bet ir dėl to, jog buvo aprašyta ir pasaulyje tapo mylimu žymaus tautiečio H. K. Anderseno pasakų herojumi. Nuo 1983 m. gulbė nebylė paskelbta Danijos Nacionaliniu paukščiu.

Plačiau

Neatsargūs ir nepagalvoti pasiplaukiojimai baidarėmis gali nužudyti žiemojančius vandens paukščius

Neatsargūs ir nepagalvoti pasiplaukiojimai baidarėmis gali nužudyti žiemojančius vandens paukščius

Nemunas ties Kaunu yra viena iš svarbiausių žiemojimo vietų žiemojantiems ir migracijų metu apsistojantiems vandens paukščiams. Sekli Nemuno upė su gausybe maisto išteklių yra puiki žiemojimo buveinė tūkstančiams paukščių: gulbėms, antims, dančiasnapiams, laukiams. Bet koks paukščių trikdymas ir baidymas blogina jų fizinę būklę ir sukelia pavojų neišgyventi visos žiemos. Didžiausią neigiamą įtaką žiemojantiems vandens paukščiams Kaune daro vandens turizmas: baidarės, valtys, kanojos ir kt. Padrikai per visą upės plotį išsisklaidžiusios dešimtinės irkluotojų grupės baido vandens paukščių būrius. Pabaidyti paukščiai dažnai skrenda upe žemyn, vėl tupia į vandenį, tačiau dažnai vėl būna išbaidyti tos pačios vandens turistų grupės. Dalis išsiganusių gulbių, skrisdamos atsitrenkia ir į laidus einančius virš upės ir patiria nepagydomų traumų. Tokie atvejai jau ne kartą fiksuoti vietinių gyventojų.

Plačiau

Projekto veiklos aktyviai vykdomos ir žiemos laikotarpiu

Projekto veiklos aktyviai vykdomos ir žiemos laikotarpiu

Žiema jau persirito į antrąją pusę, sniego paklotė vietomis siekia ir kelias dešimtis centimetrų, šaltis sukaustęs vandens telkinius tačiau projekto eigos tai neveikia. Projekto darbuotojai ir šaltomis bei sniegingomis dienomis dirba ne tik organizuodami projekto eigą, tačiau darbus atlieka ir lauko sąlygomis visoje Lietuvoje. Šiuo metu vis dar aktyviai dirbama prie D1 veiklos (projekto veiklos stebėsena), kur yra tikrinama trečiojo metų ketvirčio atliktų darbų kokybė.

Plačiau

Pelėsakalių perėjimo sezono apžvalga ir inkilų užimtumas 2016 metais

Pelėsakalių perėjimo sezono apžvalga ir inkilų užimtumas 2016 metais

Besibaigiant vasarai, ir tikrai pasibaigus pelėsakalių perėjimo sezonui, galime įvertinti projekto metu iškeltų inkilų užimtumą ir panaudojimą. Lietuvoje perinti pelėsakalių populiacija yra vertinama tik 150-300 porų. Todėl bet koks šios rūšies paukščių pagausinimas turi reikšmingą teigiamą efektą Lietuvos populiacijai.

Iki perėjimo pradžios 2016 metais pelėsakaliams Lietuvoje buvo iškelta 300 inkilų ant elektros perdavimo atramų įvairiuose Lietuvos regionuose.

Plačiau

Įsibėgėjo paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Įsibėgėjo paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Siekiant sumažinti paukščių žūtį dėl trumpojo jungimo, atsitrenkimų į laidus skaičių  bei gerinant pelėsakalių veisimosi sąlygas,  AB LITGRID 2016 metų II-ąjį ketvirtį tęsė ES aplinkos finansinio instrumento LIFE+ projekte „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ Nr. LIFE13 BIO/LT/001303 numatytų priemonių diegimą. Ir toliau buvo didinamas laidų matomumas paukščiams pavojingose vietose. Tam vienoje, ypač pavojingoje paukščiams aukštos įtampos elektros linijos atkarpoje, išskirtiniam laidų vizualizacijos padidinimui buvo iškabinti 225 specialūs, laidų matomumą stipriai padidinantys pakabukai, o trijose atkarpose – 714 laidų matomumą didinančios spiralės.

Plačiau

Įvyko antrasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

Įvyko antrasis projekto stebėsenos komiteto posėdis

2016 m. liepos 14 d. Vilniuje įvyko projekto stebėsenos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo projekto partnerių – LOD ir AB „LITGRID“, bei LR Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir AB „LESTO“ atstovai. Posėdžio metu projekto stebėsenos komiteto nariams buvo pristatytos įgyvendinamos veiklos, diskusijų metu aptarti stebėsenos komiteto nariams iškilę klausimai bei jų pateikti pasiūlymai.

Plačiau

Stebėkite pelėsakalių šeimos gyvenimą tiesiogiai

Stebėkite pelėsakalių šeimos gyvenimą tiesiogiai

Miestuose vis labiau įsismarkaujant pastatų renovacijai, daugelis pelėsakalio perimviečių ir tinkamų veistis vietų yra sunaikinama vykdant pastatų apšiltinimą, įvairias pasatų nišas užaklinant. Todėl prieš kelis metus Klaipėdos universiteto ir LOD draugijos nariai atliko eksperimentą-bandymą Klaipėdoje ir aplink miestą buvo iškelti pelėsakalių perėjimui tinkami inkilai. Mieste ir aplink jį per kelis metus buvo iškelti 9 inkilai, dalyje iš jų paukščiai sėkmingai įsikūrė jau pirmaisiais metais.

Plačiau

Tęsiamas paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Tęsiamas paukščių apsaugos priemonių diegimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Siekiant sumažinti paukščių žūtį dėl trumpojo jungimo, atsitrenkimų į laidus skaičių  bei gerinant pelėsakalių veisimosi sąlygas,  AB LITGRID 2016 metų I-ą ketvirtį tęsė ES aplinkos finansinio instrumento LIFE+ projekte „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ Nr. LIFE13 BIO/LT/001303 numatytų priemonių diegimą. Ir toliau buvo didinamas laidų matomumas paukščiams pavojingose vietose.

Plačiau

LOD nariai supažindinti su projekto rezultatais

LOD nariai supažindinti su projekto rezultatais

Š. m. balandžio 9 d. Kaune vykusio Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) narių visuotinio susirinkimo metu jo dalyviai buvo supažindinti su nuo 2014 metų vykdomo projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ eiga.

Plačiau

Dar viena aukštos įtampos elektros linija tapo draugiška aplinkai

Dar viena aukštos įtampos elektros linija tapo draugiška aplinkai

Kauno miestas, o tiksliau Nemuno atkarpa miesto teritorijoje, yra svarbiausia vandens paukščių žiemovietė kontinentinėje šalies dalyje. Dėl išskirtinių sąlygų, kurios susidarė pastačius Kauno hidroelektrinę (KHE), tekančio vandens atviri ruožai čia išlieka net ir pačiais šalčiausiais žiemos mėnesiais. Vandens paukščiams tokios vietos yra itin svarbios, kai užšąla net ir patys didžiausi Lietuvos ežerai, kiti vandens telkiniai. Tuomet žemiau KHE prieglobstį randa tūkstančiai vandens paukščių.  Pastarąją žiemą šalčiai laikėsi tik vieną mėnesį, tačiau to pakako, kad į Kauną suskristų įspūdingas sparnuočių skaičius.

Plačiau

Paskelbtas konkursas „Gerosios praktikos“ darbams apdovanoti

Paskelbtas konkursas „Gerosios praktikos“ darbams apdovanoti

Aplinkai saugia ir skaidria aukštosios įtampos elektros perdavimo linijų plėtra besirūpinanti organizacija „Renewables Grid Initiative“ skelbia apie kvietimą teikti paraiškas „Gerosios praktikos“ apdovanojimams gauti. Šiame jau trečiąjį kartą rengiamame apdovanojimų konkurse gali dalyvauti visi elektros perdavimo tinklų operatoriai, projektų įgyvendintojai, nevyriausybinės organizacijos ir su elektros perdavimo linijų plėtra dirbančios valstybinės institucijos, kurios kviečiamos pristatyti savo išskirtinius ir inovatyvius darbus.

Plačiau

Parengta D2 veiklos „EX-ANTE IR EX-POST projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsenos“ ataskaita

Parengta D2 veiklos „EX-ANTE IR EX-POST projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsenos“ ataskaita

Apibendrinus 2015 metais įgyvendintų projekto veiklų stebėseną projekto darbuotojai parengė D2 veiklos (Ex-ante ir post-ante projekto apsaugos veiklų veiksmingumo stebėsena) ataskaitą. Ataskaitoje pateikiama veiklų stebėsenos metodika, kuri apima po aukštosios įtampos elektros perdavimo linijomis žuvusių paukščių stebėseną prieš ir po laidų matomumą gerinančių priemonių įgyvendinimą, duomenų apie gandrų mirtingumą dėl elektros iškrovų surinkimą bei pelėsakaliams iškeltų inkilų veiksmingumo tyrimus. Pateikiami duomenys, kurie buvo surinkti prieš veiklų įgyvendinimą ir 2015 metais surinkti duomenys.

Plačiau

Tęsiamas paukščių apsaugos priemonių įgyvendinimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Tęsiamas paukščių apsaugos priemonių įgyvendinimas šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Siekiant sumažinti paukščių žūtį dėl trumpojo jungimo, atsitrenkimų į laidus skaičių (kuomet didinama laidų vizualizacija) bei gerinant pelėsakalių veisimosi sąlygas,  LITGRID 2015 metais įgyvendino visą eilę ES aplinkos finansinio instrumento LIFE+ projekte „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ Nr. LIFE13 BIO/LT/001303 numatytų veiklų. Buvo didinamas pavojingų paukščiams vietų laidų matomumas ant jų uždėjus 1494 specialiai tam pagamintas baltos spalvos spirales, o penkiose, ypač pavojingose paukščiams vietose išskirtiniam laidų vizualizacijos padidinimui buvo iškabinti 1255 specialūs pakabukai. Iš jų, 572 spiralės ir 690 specialūs pakabukai ant laidų buvo uždėti 2015 metų paskutinį ketvirtį.

Plačiau

Projekto komanda dalyvavo tarptautinėje konferencijoje

Projekto komanda dalyvavo tarptautinėje konferencijoje

Šių metų lapkričio 18 d. Budapešte (Vengrija) šeštą kartą vyko tarptautinė konferencija paukščių apsaugos elektros perdavimo ir skirstomuosiuose tinkluose klausimais, kartu aptariant ir atskirų rūšių, susijusių su minėtais tinklais, apsaugos priemonių įgyvendinimo patirtį įvairiose šalyse. Todėl ji santykinai pavadinta „Paukščiai ir laidai“ (angliškai, „Birds and wires“). Konferenciją organizavo valstybinis Hermano Otto vardo gamtinių tyrimų Institutas ir Vengrijos elektros perdavimo tinklų operatorė MAVIR. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei septyniasdešimt atstovų iš 13 šalių.

Plačiau

Projektas sėkmingai įgyvendina paukščių apsaugos priemones šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Projektas sėkmingai įgyvendina paukščių apsaugos priemones šalies aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkle

Projekto įgyvendinimo metu numatyta diegti priemones, kurios apsaugos paukščius nuo trumpojo jungimo, sieks sumažinti paukščių atsitrenkimų į laidus skaičių didinant laidų vizualizaciją. Taip pat numatyta iškelti inkilus pelėsakaliams ant aukštos įtampos atramų didesnėje šalies teritorijos dalyje.

Pirmaisiais projekto metais buvo įgyvendinamos projekto administravimo, viešinimo, monitoringo, o taip pat praktinių gamtosauginių priemonių parengiamosios veiklos. Tuo tarpu nuo 2015 metų pavasario pradėtos ir visos projekte numatytos praktinės, paukščių apsaugai skirtos veiklos.

 

Plačiau

Išleista mokykloms skirta projekto knygelė

Išleista mokykloms skirta projekto knygelė

Lietuvos ornitologų draugija išleido ir pradėjo platinti mokykloms skirtą projekto knygelę „Paukščiai ir aukštosios įtampos linijos. Kada gyventi saugu?“. Šis leidinys skirtas vienai iš tikslinių projekto grupių – moksleiviams, kuriuos knygelėje pateikiama informacija siekiama supažindinti su aprašomos temos problematika ir įvairiais šių problemų sprendimo būdais. Šis leidinys kartu yra ir kvietimas savarankiškiems moksleiviams įsitraukti į praktines gamtosaugos veiklas, nes knygelėje pateikiama informacija ir apie tai, kaip ir kur siųsti informaciją apie po aukštosios įtampos elektros perdavimo linijomis rastus žuvusius paukščius.

Plačiau

Pelėsakalių perėjimo sezonas 2015 metais

Pelėsakalių perėjimo sezonas 2015 metais

Vykdant „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303) (toliau – Projektas), Vakarų Lietuvoje jau iškelta apie pusė numatytų inkilų, kurie kabinami ant aukštos įtampos stulpų. Pelėsakaliai turėtų įsikurti numatytose vietose. Šiais metais juose paukščiai neįsikūrė, nes inkilai buvo iškelti, kuomet pelėsakaliai jau buvo pasirinkę veisimosi vietas arba jau perėjo.

Tačiau Vakarų Lietuvoje Lietuvos ornitologų draugijos ir Klaipėdos universiteto iniciatyva inkilai pelėsakaliams buvo pradėti kelti jau prieš keturis metus. Dalyje inkilų paukščiai peri visus tuos  metus iš eilės. Inkilai buvo iškelti pavieniuose medžiuose ar ant Klaipėdos miesto pastatų.  Nors ši vasara buvo labai sausa ir palyginus šalta, tačiau, atrodo, kad pelėsakalių vadų dydžiui tai įtakos neturėjo...

Plačiau

Vandens paukščiai jau būriuojasi Kaune

Vandens paukščiai jau būriuojasi Kaune

Paspaudus pirmiesiems šalčiams į pietus patraukė milijonai paukščių. Dalis jų pro Lietuvą pramigravo jau  rugsėjo mėnesį, o dalis vis dar migruoja ir spalį. Šiuo metu didieji pulkai žvirblinių paukščių jau praskridę mūsų šalį, tačiau antys, žąsys, gulbės bei kiti vandens paukščiai vis dar intensyviai traukia virš Lietuvos, o dalis jų ir nutupia ilgesniam poilsiui mūsų vandenyse. Viena tokių vietų, kur paukščiai ne tik gausiai apsistoja migracijos metu, bet dar gausiau ir žiemoja – Kaunas. Šis miestas iš tiesų mėgiamas tūkstančių vandens paukščių, dėl tinkamų jiems sąlygų įvairiais metų laikais.

Plačiau

Gandrai jau ruošiasi tolimai kelionei

Gandrai jau ruošiasi tolimai kelionei

Rugpjūčio pradžia – tai ne tik vasaros brandos metas, tačiau ir laikas kuomet jau pradedame jausti pirmuosius rudens žingsnius mūsų gamtoje. Šis vasaros etapas taip pat įspėja daugelį paukščių, jog jau laikas rimčiau pasiruošti kelionei į žiemojimo vietas. Ypač tuos, kurie mūsų šalį paliks jau rugpjūčio mėnesį ir sugrįš tik kitą pavasarį. Jų tarpe yra ir baltieji gandrai, kurių didžioji dalis atsisveikins su Lietuva jau rugpjūčio paskutinę savaitę. Prie jų „prisijungs“ žalvarniai, raudongalvės sniegenos, lakštingalos, kai kurios nendrinukių rūšys, čiurliai ir dar daug kitų sparnuočių. Daug anksti išskrendančių paukščių leisis į itin sudėtingą, bei didelės ištvermės reikalaujančią kelionę per jūras, dykumas, tropinius miškus, iki pat pietinės Afrikos. Kiti gi žiemai apsistos apie ekvatorių ar šiauriau jo.

Plačiau

Įvyko projekto stebėsenos komiteto posėdis

Įvyko projekto stebėsenos komiteto posėdis

2015 m. birželio 18 d. Vilniuje vyko projekto stebėsenos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo projekto partnerių – LOD ir AB „LITGRID“, bei LR Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir AB „LESTO“ atstovai. Posėdžio metu komiteto nariams buvo pateikta informacija apie projekto tikslus ir uždavinius, pristatytos jau vykdomas ir planuojamas įgyvendinti veiklos. Po atskirų klausimų pristatymų vykusios diskusijos buvo gera galimybė aptarti su projekto įgyvendinimu ir pasirengimu atskiroms veikloms, susijusius klausimus.

Plačiau

Natura 2000 dieną apsilankėme Žuvinto biosferos rezervate ir vienoje iš projekto vykdymo vietų

Natura 2000 dieną apsilankėme Žuvinto biosferos rezervate ir vienoje iš projekto vykdymo vietų

Gegužės 21 dieną Europos Sąjungoje minima Natura 2000 diena. Šia proga visose Europoje Sąjungos šalyse organizuojami įvairūs renginiai, akcentuojant Natura 2000 teritorijų svarbą saugant gamtines vertybes. Šia proga Lietuvos ornitologų draugija (LOD) gegužės 23 d. suorganizavo išvyką į Žuvinto biosferos rezervatą ir jo apylinkes. Renginys skirtas susipažinti su Žuvinto biosferos rezervatu – paukščių apsaugai svarbia teritorija ir apsilankant vienoje iš projekto veiklų įgyvendinimo vietų pristatyti svarbiausiaus projekto siekius.

Plačiau

Kviečiame teikti informaciją apie nuo susidūrimo su elektros linijomis žuvusius paukščius

Kviečiame teikti informaciją apie nuo susidūrimo su elektros linijomis žuvusius paukščius

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) parengė ir pradėjo platinti plakatą apie paukščių žuvimo dėl susidūrimo su elektros perdavimo linijų laidais problemas. Šios iniciatyvos tikslas – paskatinti visuomenę teikti informaciją apie nuo susidūrimo su elektros laidais, ar sukelto trumpojo elektros jungimo, žuvusius paukščius. Taip siekiama įvertinti šios problemos mastą mūsų šalyje ir stebėti diegiamų laidų matomumo didinimo priemonių efektyvumą. Tikimės, kad visuomenė supras elektros laidų keliamas grėsmes paukščiams ir teiks informaciją apie visus atvejus, kuomet pastebės nuo tiesioginio kontakto su laidais nukentėjusius paukščius.

Plačiau

Pirmieji kranklių jaunikliai jau palieka lizdus

Pirmieji kranklių jaunikliai jau palieka lizdus

Ankstyvas pavasaris buvo itin palankus anksti perintiems paukščiams. Jau vasario pabaigoje didžioji dalis kranklių buvo sudėję pirmuosius kiaušinius, todėl ir pirmieji jaunikliai dienos šviesą šiemet išvydo kovo antroje pusėje. Dažniausiai lizdus krankliai krauna brandžiuose medžiuose, daugiausiai pušyse, tačiau pastaraisiais metais gausėjant kranklių populiacijai vis dažniau šie paukščiai įsikuria ir aukštos įtampos stulpų konstrukcijose.

Plačiau

Krankliai jau laikosi prie lizdaviečių

Krankliai jau laikosi prie lizdaviečių

Sausio 16-17 dienomis važinėjant po Trakų ir Varėnos rajonus prie savo lizdaviečių ant aukštos įtampos linijų jau stebėtos kranklių poros. Krankliai dar neperėjo, tačiau taisėsi lizdus ir vaikė šalin potencialius konkurentus. Net keliose vietose abu poros nariai „budėjo“ prie savo lizdų.

Plačiau

Išleistas projekto lankstinukas

Išleistas projekto lankstinukas

2014 m. lapkričio mėnesį buvo išleistas projekto lankstinukas, kuriame trumpai pateikta svarbiausia projekto informacija, aprašyti projekto tikslai ir siekiami rezultatai. Leidinyje taip pat pristatomos svarbiausios projekto veiklos, tikslinės paukščių rūšys ir priemonės, sumažinančios šių paukščių žuvimo tikimybę. Pateikiama informacija apie projekto partnerius.

Plačiau

Paukščių lizdai ant aukštos įtampos atramų

Paukščių lizdai ant aukštos įtampos atramų

Vykdant aukštos įtampos stulpų monitoringo darbus, kurių metu yra žymimos potencialiai paukščiams  pavojingos aukštos įtampos laidų atkarpos, tenka stebėti itin netinkamose vietose sukrautus paukščių lizdus. Nesiimant jokių priemonių, šių lizdų nukėlimui ir specialių apsaugos priemonių įrengimui, išlieka paukščių žuvimo nuo trumpojo jungimo grėsmė. Nors specialių apsaugų („šakučių tipo“) įrengimas būtų itin svarbi  baltųjų gandrų (Ciconia ciconia) populiacijai, kurių maitinimosi ir perėjimo zonos neretai būna ir greta aukštos įtampos laidų, ant atramų perintiems paukščiams šios priemonės nėra efektyvios.

Plačiau

Sukurtas specialus pelėsakaliams skirto inkilo projektas ir atrinktos inkilų kėlimo vietos

Sukurtas specialus pelėsakaliams skirto inkilo projektas ir atrinktos inkilų kėlimo vietos

Vienas iš pagrindinių projekto „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ tikslų numato, kad taikant specialias technines priemones bus siekiama palaikyti pelėsakalių (Falco tinnunculus) ir kitų sakalų rūšių perinčias populiacijas. Šiam tikslui įgyvendinti planuojama pelėsakaliams ant elektros perdavimo linijų atramų visoje Lietuvos teritorijoje iškelti ne mažiau kaip 500 specialios konstrukcijos inkilų.

Pelėsakalis aptinkamas visoje Lietuvos teritorijoje, bet paplitęs sporadiškai. Rūšis negausi, populiacijos ilgalaikio gausos kitimo tendencijos nežinomos, todėl pelėsakalis įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Peri negausiai, Lietuvoje gali gyventi iki 300 perinčių porų. Natūraliomis sąlygomis dažniausiai įsikuria apleistuose varninių paukščių lizduose, tačiau gerokai dažniau lizdai aptinkami įvairiose pastatų nišose bei specialiai jiems iškeltuose inkiluose. Todėl tikimasi, kad projekto metu iškelti inkilai bus užimti pelėsakalių ir padės gausinti šių retų paukščių skaičių Lietuvoje.

Plačiau

Pradėtos naujo LIFE projekto paukščių apsaugai skirtos veiklos

Pradėtos naujo LIFE projekto paukščių apsaugai skirtos veiklos

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kartu su partneriu AB "Litgrid", kuris yra aukštos įtampos perdavimo linijų operatorius Lietuvoje, 2014 m. vasarą pradėjo vykdyti keturių metų trukmės projektą "Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose". Šį projektą finansuoja Europos Komisijos aplinkosauginė programa LIFE+.
Vienas iš šio projekto uždavinių yra pagerinti pelėsakalių veisimosi sąlygas šalyje. Tuo tikslu, numatoma ant aukštos įtampos elektros perdavimo linijų stulpų visoje šalies teritorijoje iškabinti 500 inkilų.

Plačiau

Baigiamas vienas iš pirmųjų projekto veiklos etapų

Baigiamas vienas iš pirmųjų projekto veiklos etapų

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kartu su partneriu AB „Litgrid“, kuris yra aukštos įtampos elektros perdavimo linijų operatorius Lietuvoje, šią vasarą pradėjo vykdyti keturių metų trukmės projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303). Projektą finansuoja Europos Komisijos programa LIFE+.
Viso projekte bus įgyvendinama daugiau nei 20 skirtingų veiklų, kurios skirstomos į parengiamąsias, praktinės gamtosaugos, poveikio stebėsenos, visuomenės informavimo ir kitas veiklų grupes. Viena iš parengiamųjų veiklų siekiama sudaryti nacionalinio lygmens aukštos įtampos elektros perdavimo tinklo segmentų schemą, kurioje bus nurodytos numatomos diegti specialios techninės apsaugos priemonės, trukdančios ant elektros laidus laikančių konstrukcijų nutūpti baltiesiems gandrams ir kitiems stambiems paukščiams.

Plačiau

LOD pradėjo naują LIFE+ programos finansuojamą projektą

LOD pradėjo naują LIFE+ programos finansuojamą projektą

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kartu su partneriu LITGRID AB, kuris yra aukštos įtampos perdavimo linijų operatorius Lietuvoje, šią vasarą pradėjo vykdyti keturių metų trukmės projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303), kurį finansuoja Europos Komisijos aplinkosauginė programa LIFE+. 
Atskirų paukščių rūšių žūtis dėl elektros perdavimo linijų yra aktuali ne tik daugeliui Europos Bendrijos šalių, bet ir Lietuvos mastu. Remiantis moksliniais duomenimis, aukštos įtampos elektros perdavimo linijos yra ypač pavojingos gulbėms, žąsų (įvairių rūšių) sankaupoms, gervėms, stambiems plėšriesiems paukščiams (jūriniai ereliai), dėl susidūrimų su laidais skrydžių metu, o taip pat baltiesiems gandrams ir jūriniams ereliams, dėl jų žūties trumpų sujungimų metu.

Plačiau

Projektą „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ (LIFE13 BIO/LT/001303) finansuoja Europos Sąjungos aplinkos finansinis mechanizmas „LIFE+“, LR Aplinkos ministerija ir projekto partneriai. Projekto pradžia – 2014 m. birželis, planuojama pabaiga – 2018 m. liepa.